GIMC Alumni

 

1989 winner Liz Hurst, Flutist, Ensemble Garage (Köln)

1989 finalist Dianna Cochrane, Principal 2nd ViolinAuckland Philharmonia Orchestra

1989 finalist Eleanor Carter, Cellist, New Zealand Symphony Orchestra

1990 and 1992 finalist Robert Orr, Principal Oboe, New Zealand Symphony Orchestra

1992 winner Asmira Woodward-Page, Violinist, International Soloist

1992 finalist Katherine Hebley, Cellist, Auckland Philharmonia Orchestra

1993 winner Jun Yi Ma, Concertmaster and Orchestra Director, Opera Australia

1993 finalist Ashley Brown, Cellist, NZ Trio

1993 finalist Bridget Douglas, Principal Flute, New Zealand Symphony Orchestra

1993 finalist Huy-Nguyen Bui, Associate Concertmaster, Opera Australia

1993 finalist Gretchen La Roche, Chief Executive, Christchurch Symphony Orchestra

1995 winner David Thomas, Principal Clarinet, Melbourne Symphony Orchestra

1995 finalist Jason Noble, Clarinetist, Ensemble Offspring

1996 winner Rowan Harvey Martin, Principal First Violinist, Canberra Symphony Orchestra

1996 finalist Kirsten Le Strange, Violinist, Royal Covent Garden Opera and Ballet Orchestra

1997 winner Sophie Rowell, Associate Concertmaster, Melbourne Symphony Orchestra

1997 finalist Veronique Serret, Violinist, Ensemble Offspring

1997 finalist David Bremner, Principal TromboneNew Zealand Symphony Orchestra

1998 winner Alexandra Osborne, First Violinist, National Symphony Orchestra (USA)

1998 finalist Sarita Kwok Violinist / Associate Professor  of Music, Gordon University (USA)

1998 finalist Madeleine Easton, Artsitic Director, Bach Akademie Australia

1999 winner Natalia Lomeiko, Violinist, International Soloist

1999 finalist Megan Stirling, Principal Flute, Hong Kong Philharmonic

1999 finalist Evgeny Sorkin, Lecturer in Violin, Sydney Conservatorium of Music

2000 finalist Lerida Delbridge, Assistant Concertmaster, Sydney Symphony Orchestra

2001 finalist Victoria Simonsen, Tutor in Cello, Royal Northern College of Music

2001 finalist Robin Wilson, Head of Strings, Australian National Academy of Music

2001finalist Elizabeth Farrell, Principal Piccolo, Kiel Philharmonic Orchestra

2002 winner, Eugene Lee, 1st Violinist, Philharmonia Orchestra

2002 finalist Malavika Gopal, 1st Violinist, New Zealand Symphony Orchestra

2004 finalist Marianne Broadfoot, Associate Principal 2nd Violinist, Sydney Symphony Orchestra

2005 winner Amalia Hall, Concertmaster, Orchestra Wellington

2006 winner Ling Yunzhi, 2nd Violinist, Malaysian Philharmonic Orchestra

2007 winner Christopher Pidcock, Cellist, Sydney Symphony Orchestra

2008 and 2009 finalist Sonja Schebeck, Violinist, Nigel Kennedy's Orchestra of Life

2009 finalist Wu Dai Dai, Cellist, Singapore Symphony Orchestra

2010 finalist Karol Kowalik, Cellist, Orava String Quartet

2012 finalist Thomas Eves, Principal Trumpet, Christchurch Symphony Orchestra