Results from Past Finals

1989: 1st Liz Hurst (Flute) / 2nd Dianna Cochrane (Violin) / 3rd Jeffery McGuire (French Horn) / 4th Katherine Brady (Flute) / 4th Eleanor Moseley (Cello)

1990: 1st Matthew Chang (Cello) / 2nd Robert Orr (Oboe) / 3rd Michele Hughes (Flute)

1991: 1st Miranda Lamens ( Flute) / 2nd Jan Bofinger (Viola) / 3rd Thomas Sapsford (Clarinet) / 4th Yid-ee Goh ( Violin) / 4th David Hicks (Trombone)

1992: 1st Asmira Woodward-Page (Violin)  / 2nd Katherine Hebley (Cello) / 3rd Robert Orr (Oboe) / 4th Soren Beech (Cello)

1993: 1st Jun Yi Ma (Violin) / 2nd Ashley Brown (Cello) / 3rd Bridget Douglas (Flute) / 3rd Huy Nguyen Bui (Violin) / 4th Gretchen Dunsmore (Clarinet)

1994: 1st James Fortune (Flute) / 2nd Ben Hoadley (Bassoon) / 3rd James Atkinson (Clarinet) / 4th Sonia Koo (Cello) / 5th Suzanne Ng (Violin)

1995: 1st David Thomas (Clarinet) / 2nd Hugh Won (Violin) / 3rd Jennifer Stephenson (Flute) / 4th Jason Noble (Clarinet)

1996: 1st Rowan Harvey (Violin) / 2nd Kirsten Le Strange (Violin) /  3rd Rachel Johnston (Cello) / 4th Kathryn Betts (Violin) / 5th Carolyn Scholes (Violin)

1997: 1st Sophie Rowell (Violin) / 2nd Chen Gu (Violin) / 2nd Veronique Serret (Violin) / 3rd David Bremner (Trombone) / 3rd Barry Cockcroft (Saxophone)

1998: 1st Alexandra Osborne (Violin) / 2nd Sunny Roh (Violin) / 3rd Sarita Kwok (Violin) / 4th Judith Hurst (Violin) / 5th Madeleine Easton (Violin)

1999: 1st Natalia Lomeiko (Violin) / 2nd Megan Stirling (Flute) / 3rd Vivien Jeffery (Violin) / 4th Naoko Miyamoto (Violin) / 5th Evgeny Sorkin (Violin)

2000: 1st Nicole Vasilakis (Violin) / 2nd Hiroaki Yura (Violin) / 3rd Jason Xanthoudakis (Saxophone) / 4th Lerida Delbridge (Violin)

2001: 1st John Couch (Guitar) / 2nd Victoria Simonsen (Cello) / 3rd Robin Wilson (Violin) / 4th Elizabeth Farrell (Flute)

2002: 1st Eugene Lee (Violin) / 2nd Tracy Wan (Violin) / 3rd Charlotte Winslade  (Cello) / 4th Malavika Gopal (Violin)

2003: 1st Aleksandr Tisboulski (Guitar) / 2nd Jennen Ngiau-Keng (Violin) / 3rd Madeleine Boud (Violin) / 4th Liam Mallett (Flute)

2004: 1st Jennen Ngiau-Keng  (Violin) / 2nd Marianne Broadfoot (Violin) / 3rd Thomas Ward (Guitar)

2005: 1st Amalia Hall (Violin) / 2nd Harold Gretton (Guitar) / 3rd Catherine Tsao (Flute)

2006: 1st Yunzhi Ling (Violin) / 2nd Zhu Wen (Violin) / 3rd Thomas Ward (Guitar)

2007: 1st Christopher Pidcock (Cello) / 1st Matthew Rigby (Violin) / 3rd Edward King (Cello)

2008: 1st Hyung Suk Bae (Cello) / 2nd Thomas Ward (Guitar) / 3rd Sonja Schebeck (Violin)

2009: 1st Xenia Deviatkina-Loh (Violin) / 2nd Daidai Wu (Cello) / 3rd Sonja Schebeck (Violin)

2010: 1st Jonathan Mui (Violin) / 2nd Kana Ohashi (Violin) / 3rd Karol Kowalik (Cello)
 
2011: 1st Santiago Canon Valencia (Cello) / 2nd James Dong (Violin) / 3rd Hui Wing Hang (Flute)
 
2012: 1st James Dong (Violin) / 2nd Thomas Eves (Trumpet) / 3rd Min Jin Lee (Cello)

2013: 1st Andrey Lebedev (Classical Guitar) / 2nd Catherine Kwak (Cello) / 3rd Sam Lucas (Cello)

2014: 1st Rustem Khamidullin (Cello) / 2nd Hugh Roberts (Flute) / 3rd Sam Lucas (Cello)
 
2015: 1st Jun Hong Loh (Violin) / 2nd Matthias Balzat (Cello) / 3rd Mary Osborne (Saxophone)
 
2016: 1st Yebin Yoo (Violin) / 2nd Oscar Han (Violin) / 3rd Natalia Harvey (Violin)

2017: 1st Alexander McFarlane (Viola) / 2nd Oliver Shermacher (Clarinet) / 3rd Hahnsol Kim (Violin)